MÉDIA

Ekonomický informační systém SOAS
má nejrychlejší databázi!
 
 

Rozhovor s majitelem firmy SOAS p. Vladimrem Vodičkou
scan stránky s původním rozhovorem si můžete stáhnout zde (cca 230 kB)

 
  IDEÁLNÍ PRO MUŽE JE,
jestliže to, co ho baví, ho i živí

Tato myšlenka se stala životním krédem Vladimíra Vodičky, který je jednatelem společnosti SOAS, jež se zabývá vývojem a prodejem softwaru pro vedení ekonomické agendy firem a podnikatelů. Vladimír Vodička podniká v tomto oboru již 32 let. A právě s ním jsme hovořili o tom, že pro úspěch v podnikání kromě odborných znalostí je nutné mít i dobře zpracovaný podnikatelský záměr doplněný řadou marketingových nápadů.

 
 

Pro společnost SOAS, nebo-li Servis organizačních a automatizovaných systémů je příznačné, že nenabízí pouze software ekonomického účetnictví, ale že vytváří a dodává firmám celý systém komplexního řešení vedení jejich ekonomické agendy. Důvod, proč se Vladimír Vodička a jeho kolegové, zaměřili právě na toto, vychází z jejich dlouholetých zkušeností v oboru výpočetní techniky a programování, ale i znalostí účetnictví a ekonomických vazeb, a to po stránce teoretické i praktické.

"Podnikat jsem začal proto, že jsem si jasně uvědomoval podstatu myšlenky, že ideální pro muže je, jestliže to, co ho baví, ho i živí. A naopak. Využili jsme prostě příležitosti, kdy jsme mohli uplatnit své znalosti a vědomosti. Skončila doba psaní projektů "do šuplíku". A bylo možné dělat to, co se chce, a co skutečně chce uživatel. Měli jsme vždy své vlastní tvůrčí řešení. Pokaždé, když byl projekt hotov, říkali jsme si, že to či ono, by se mohlo udělat jinak, případně lépe. Takže, postupem času vznikaly dokonalejší a dokonalejší projekty", uvedl Vladimír Vodička.

To se logicky odráží i ve spokojenosti klientů. A právě o to se společnost SOAS snažila od počátku. "Moji zákazníci řekli svým známým o našem softwaru. My jsme ho předvedli a byla "ruka v rukávě". Část klientely jsme tehdy získali prostřednictvím výstavy, část prostřednictvím inzerce, ale převážně právě osobním kontaktem. My se orientujeme na střední a větší zákazníky. Oni zpravidla potřebují vlastní programátorskou kapacitu. Naše programy přizpůsobujeme přáním zákazníka. A protože dokážeme reagovat skutečně pohotově, v nás tu kapacitu mají", vysvětlil Vladimír Vodička.

Plnit individuální přání zákazníka by samo o sobě nestačilo. "Proto v době, kdy ostatní firmy přinesli pouze podniková řešení a to na bázi dávkového zpracování, my měli interaktivní zpracování. A dodnes jsme pyšní na to, že pracujeme s nejrychlejší databází. Mimochodem: i dnes se některé i dražší softwary "melou" přes noc, abyste zítra viděli to, co jste udělali dnes. Pracují s tak zvanými datovými sklady. Jestliže něco prodám, musím to IHNED vidět na snížení stavu skladu, musím to IHNED vidět na zvýšení tržeb, musím IHNED vidět pohyb na saldu odběratele, ... to vše s nulovou čekací dobou při odezvě", zdůraznil Vladimír Vodička.

S odstupem 32 let, kdy podniká v tomto oboru, Vladimír Vodička konstatoval, že z jeho pohledu v současné době není příliš mnoho změn ve srovnání s počátky v 90. letech. Snad jen to, že dnes už přece jen nějaké zkušenosti s podnikáním má. Po roce 1990 nebylo na co navazovat. V podstatě ani se doptat. Nebylo koho. Chyběla kontinuita. To jeho synové (starší již s ním ve firmě pracuje, mladší se na tuto spolupráci zatím připravuje studiem), na tom budou - podle Vladimíra Vodičky - mnohem lépe.

Text a foto Miroslav Svoboda

Dvě hlavní přednosti: rychlost a interaktivnost  
 

Na našem trhu působá celá řada společností, které nabízejí různé ekonomické a účetnické programy, a to jak pro velké a střední firmy, tak i pro drobné podnikatele a živnostníky. Vladimíra Vodičky jsme se zeptali na co konkrétního, spolu se svými kolegy, vsadili, aby se společnost SOAS v tomto vysoce konkurenčním prostředí nadále nejen udržela na trhu, ale i dále rozvíjela.

Mezi hlavní výhody software SOAS patří jeho rychlost, možnosti připojení prakticky neomezeného počtu uživatelů a nenáročnost na použitý hardware. Například: pro připojení 20 uživatelů jako SERVER stačí běžný počítač, v ceně do 30ti tisíc Kč a jako klienti opět běžná PC. Jestliže bude těchto 20 uživatelů pracovat najednou, jeden o druhém nebude vědět, nebudou se vzájemně zdržovat.

Na počátku malé firmě postačuje jakýkoli software. Tak jako vše, i firmy se vyvíjejí. Postupem času, jak firma roste, má čím dál tím větší počet dokladů čím dál tím vyšší požadavky na analýzu výsledků své činnosti. A v této souvislosti roste i počet pracovníků, kteří s těmito doklady pracují: jednak je do počítače zadávají, jednak analyzují výsledky zpracování. A pak přijde okamžik zjištění, že stávající software je pomalý, odezvy jsou neúnosně dlouhé a jeden uživatel zdržuje od práce druhého. Dochází i k "zatuhnutí" a k častému násilnému restartování počítače. Při této kombinaci dochází i ke ztrátě dat. Je čas změny.

V našem software SOAS neznáme pojem ztráty dat. Nikdy a nikomu z našich zákazníků se data neztratila. Uživatelé v našich počítačových sítích se vzájemně nezdržují ani jinak neomezují. Síť počítačů může být neomezeně veliká. Množství dat nemá omezení. A další výhodou je, že bez nutnosti přechodu na vyšší verzi, software roste s vámi, s vaší firmou.

"Když k tomu všemu přidáte i rychlost řešení požadavků našich zákazníků, dokonalý HOT-LINE servis pro celou republiku, pak se nedivte, že my o zákazníky nepřicházíme", uvedl Vladimír Vodička.

(svo)

   
SOAS - Trachtova 4/1128, 158 00 Praha 5
e-mail: soas@soas.cz, tel.: +420 257 222 060, +420 603 431 576, +420 604 458 197